Zakup kasy fiskalnej - przydatne informacje
Artykuł ten jest skierowany do osób, które stoją przed koniecznością zakupu pierwszej kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy którzy nabyli już swoje pierwsze urządzenie fiskalne zastali poinstruowani o przepisach i przeszkoleni z obsługi oraz obowiązków związanych z prawem fiskalnym. Stając przed koniecznością kupna kasy fiskalnej należy zdać sobie sprawę, że mimo zawiłości polskiego prawa, samo wypełnianie obowiązków narzuconych przez Ministerstwo Finansów nie przysparza wielu problemów. Co zatem należy robić i przede wszystkim, od czego zacząć?
1. Musi Pani/Pan kupić kasę fiskalną
Limit obrotu został przekroczony, prowadzenie danej działalności i posiadanie poszczególnych usług w ofercie, prowadzenie sprzedaży detalicznej wyrobów objętych akcyzą, itp. - wszystko to wymusza konieczność wdrożenia kasy fiskalnej (więcej tutaj: kasy fiskalne 2015 - nowe przepisy). Ksiągowa informuje Państwa o tym fakcie. Rozpoczyna się poszukiwanie odpowiedniego serwisu/sklepu, w którym można kupić kasę fiskalną - to zazwyczaj pierwszy krok. Otrzymujemy wiele telefonów w których wyjaśniamy o co tak naprawdę chodzi i na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego urządzenia. Najczęście sugerują się Państwo ceną kasy, na drugim miejscu są takie elementy jak prosta i wygodna obsługa, kopia elektroniczna, dodatkowe akcesoria. Staramy się doradzić i dobrać kasę zgodnie z prowadzoną działalnością mając na uwadze Państwa wymagania finansowe. Podkreślamy fakt, że przy pierwszym zakupie urządzeń fiskalnych przysługuje Państwu zwrot poniesionych kosztów (więcej tutaj: jak uzyskać 700 zł zwrotu za zakup kasy fiskalnej ) - maksymalnie po 700zł od każdego urządzenia.
2. Zakup kasy fiskalnej i zwrot poniesianych kosztów
Przepisy mówią, że żeby ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów należy najpóźniej dzień przed fiskalizacją złożyć do Urzędu Skarbowego, w którym będzie rozliczana Państwa firma, oświadczenie o ilości kas fiskalnych i miejscu ich instalacji. Oświadczenie do pobrania: Oświadczenie do Urzędu Skarbowego o ilości kas i miejscu ich instalacji. Po wypełnieniu tej formalności można kupić kasę i uruchomić jej tryb fiskalny (tym zajmujemy się my, czyli Państwa serwis). Można także zakupić kasę fiskalną w trybie niefiskalnym, a zafiskalizować ją w terminie późniejszym (po spełnieniu ww. wymogów lecz przed obowiązującym Państwa terminem wdrożenia kasy fiskalnej). Kupując kasę fiskalną, oprócz argumentu ceny, należy także zwrócić uwagę na to, jak eksploatowana będzie kasa fiskalna, ile paragonów dziennie będzie na niej drukowane, czy ma być to kasa przenośna czy może będzie pracować tylko jako stacjonarna. Te wszystkie wątpliwości rozwieją nasi specjaliści - zapraszamy do kontaktu z nami: telefon stacjonarny 32 442-0-777, telefon komórkowy: 501 207 564.
Po fiskalizacji urządzenia mają Państwo 7 dni na powiadomienie Urzędu Skarbowego o tym fakcie. Otrzymają Państwo od nas stosowne dokumenty. My jako serwis także składamy takie powiadomienie do US. Po złożeniu przez Państwa dokumentów Urząd ma 30 dni na przyznanie numeru ewidencyjnego, który z kolei muszą Państwo nanieść w sposób trwały na kasę fiskalną. Zazwyczaj wystarczy porządny, niezmywalny mazak. Miejsce naniesienia numeru to bok urządzenia - miejsce widoczne i czytelne.
3. Praca na kasie fiskalnej
Kasa fiskalna służy do rejestrowania każdej sprzedaży - po nabiciu tranzakcji należy każdorazowo wydrukować paragon. Należy także pamiętać o wykonywaniu obowiązkowych raportów dobowych (po zakończeniu sprzedaży danego dnia lub przed rozpoczęciem dnia następnego). Po zakończeniu miesiąca należy wykonać raport miesięczny. Należy pamiętać, że prowadząc sprzedaż kasa fiskalna musi być cały czas gotowa do pracy - jest to wymóg na który zwracają uwagę kontrolerzy z urzędów skarbowych - jeśli kasa jest schowana i w chwili sprzedaży nie jest gotowa do pracy (np. jest wyłączona) można otrzymać mandat skarbowy. Należy także pamiętać o trzymaniu książki serwisowej w pobliżu kasy fiskalnej.
4. Serwisowanie kasy fiskalnej
Zgodnie z przepisami należy najpóźniej co dwa lata robić przegląd techniczny kasy fiskalnej. Niektórzy producenci oferują przedłużenie gwarancji na pamięć fiskalną jeśli przeglądy będą robione w trybie corocznym. My także zachęcamy do tej formy - jest to tańsze rozwiązanie i dające pewną swobodę w wyborze daty przeglądu. Przy przeglądzie dwuletnim nie należy przekreczać określonej daty, a niedotrzymanie terminu obowiązkowego przeglądu może skutkować nałożeniem mandatu skarbowego, koniecznością oddania uzyskanego zwrotu o którym była mowa w punkcie 2.
5. Zamknięcie kasy fiskalnej
Kasy fiskalne mają ograniczoną pamięć modułu fiskalnego (nie mylić z kopią elektroniczną). Zgodnie z przepisami moduł fiskalny ma wystarczyć na wykonanie 1830 raportów dobowych, czyli na 5-letnią pracę dzień-w-dzień. Jeśli prowadzona przez Państwa firma nie prowadzi sprzedaży w weekendy to żywotność modułu fiskalnego odpowiednio się wydłuży. Po jego zapełnieniu należy wykonać tzn. odczyt kasy fiskalnej. W takim przypadku należy skontaktować się z urzędem skarbowym oraz z nami aby ustalić datę i harmonogram odczytu.